مهارت ارتباط مؤثر با دیگران و نتایج پسندیده این ارتباط

مهارت ارتباط مؤثر با دیگران و نتایج پسندیده این ارتباط

مهارت ارتباط مؤثر با دیگران و نتایج پسندیده این ارتباط

برقراری ارتباط مؤثر با دیگران نقشی فعالانه و مهم، در موفقیت های شغلی و خانوادگی دارد و شما را انسانی برجسته نشان می دهد. در گزینه برقراری ارتباط با دیگران با استفاده از جلب اعتماد افراد، خود را مهیای روابط گسترده تری با مخاطب می نمایید. باید بدانید که اگر شما به دنبال یک ارتباط مفید هستید، آن را از خانواده و صحبت با دوستان شروع کنید. با تمرین و تلاش بیشتر و استفاده از فن بیان و سخنوری می توانید، در این ارتباطات عمیق تر باشید و فردی با ارزش و الگو به نظر بیایید.

 

برقراری ارتباط

 

مهارتهای اساسی در برقراری ارتباط مؤثر

هر گاه با مخاطب خود از حالت صحبت معمولی خارج شدید و قدرت درک دقیق احساسات و منظور نهفته و پنهانی در کلمات ظاهری یکدیگر را پیدا کردید، با برقراری ارتباط مفید و مؤثر مواجه می شوید.

 

مهارت ارتباط مؤثر از طریق زبان بدن و ارتباط چشمی

در برقراری ارتباط، تنها گفتار اهمیت ندارد. به حرکات دست و صورت خود، توجه داشته باشید. حتی چشمهای شما در تلاقی با چشمان مخاطب می تواند، ارتباط را قوی تر بسازد. بنابراین برای بهره مندی از برقراری ارتباط از آموزش های فن بیان و زبان بدن، استفاده نمایید تا نتیجه مناسب و ارتباط عمیق تری، عاید شما شود.

 

شناخت کامل خود، در برقراری ارتباط

باید بدانید یکی از اصول اولیه در یک ارتباط موفق که افراد می توانند افکار یکدیگر را بخوبی بخوانند، آگاهی به شناخت خود می باشد. با شناخت عمیق نسبت به خود، از عوامل عصبانیت، پرخاشگری، خشم نابجا و دیگر عوامل ضعف اطلاع می یابید. آنگاه با کنترل به موقع این نقاط ضعف،  قدمی در رفع موانعی که در برقراری ارتباط مؤثر قد علم می کنند، برخواهید داشت.

 

شناخت مخاطب در برقراری ارتباط

 باید بتوانید جهت برقراری ارتباط، نسبت به شناخت مخاطب اقدام نمایید. حتی اگر می توانید از علاقمندی ها و سلیقه های خاص یا ویژگی های منحصر به فرد او، اطلاع حاصل نمایید. عدم شناخت مخاطب و بیان مسائلی که ناشی از بی اطلاعی به حساسیت های او است، گاهی می تواند منجر به قطع ارتباط می شود.

 

شنونده دقیق  سخنان مخاطب باشید

سعی کنید که در سخن گفتن با مخاطب، از طریق خوب گوش دادن به یک شنونده دقیق تبدیل شوید. حتی باید با واکنش های به موقع، علاقه مندی به سخنان مخاطب را نشان دهید. همچنین اشکال ندارد که با سؤالات بجای خود از سخنان مخاطب، او را به برقراری ارتباط مؤثر امیدوار سازید.

 

شنونده دقیق

 

روشن، شفاف و صادق بودن در برقراری ارتباط مفید

لحن سخن گفتن شما در ارتباط کلامی باید کاملاً روشن، دقیق و صادقانه باشد. هرگز سعی نکنید که در محاوره  لحن کشدار و غیر قابل فهمی، به کار ببرید. حتی نیازی به استفاده از اصطلاحات پیچیده نیز، نخواهید داشت. صداقت و شفافیت در کلام می تواند، از سوء تفاهم جلوگیری نماید و نوید بخش برقراری ارتباطی مؤثر باشد.

 

مهارت ارتباط مؤثر

 

رعایت اصول فن بیان و سخنوری دور از بحث و جدل

هرگز فکر نکنید که در برقراری ارتباط مؤثر، همه مخاطبان باید با کلیه مباحث مطرح شده موافقت خود را اعلام کنند. اما دقت نمایید که هرگز محاوره و ارتباط را، به جدل، عصبانیت و پرخاش نکشانید. بی شک با کمی دقت در موضوع مورد بحث، حداقل یک نکته که با آن موافق باشید، می یابید. با بیان موافقت و بکاربردن ظرافت در همان نکته، مخاطب را از مرحله مشاجره خارج بسازید. آنگاه از داشتن آرامش و صحبت مؤدبانه همراه با احترام، غافل نشوید. مطمئن باشید که با رعایت آموزش های فن بیان، در برقراری ارتباط مؤثر موفق و شاهد نتایج پسندیده آن نیز خواهید بود.  

نویسنده : فرنود آریا

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *