چطور افکارمان را کنترل و مدیریت کنیم و به تسلط خود در آوریم؟

چطور افکارمان را کنترل و مدیریت کنیم و به تسلط خود در آوریم؟

چطور افکارمان را کنترل و مدیریت کنیم و به تسلط خود در آوریم؟

کنترل ذهن و افکار با دربند کشیدن اندیشه هایی که بی اجازه در ذهن ما رفت و آمد می کنند و عوارض مخربی بر جسم و روان ما می گذارند، ارتباط دارد. شما با کنترل ذهن و افکار در آموزش های فن بیان می توانید، همچون مانعی عظیم در جلوی سیل مخرب تصورات منفی، قد علم نمایید. سیر پرواز افکار منفی که به ذهن شما نفوذ می کنند، آنقدر زیاد است که در صورت عدم کنترل ممکن است، موجبات رفتارهای ناهنجاری بشوند.

 

کنترل ذهن و افکار

 

کنترل ذهن و افکار از طریق شناخت افکار

صبر کنید، شما هرگز نباید یکسره تابع حوادث ذهنی و افکار منفی بشوید. نگذارید در برابر پر گرفتن تعداد اندکی پروانه، هزاران زنبور در سرتان پرواز کنند و شما را بی تاب بسازند. بنابراین جهت کنترل ذهن و افکار قبل از هر کاری، به شناخت افکار خوب یا حتی تصورات منفی بپردازید. یعنی در واقع زمانی را، به همه آنها اختصاص دهید. پس از گذراندن این زمان، چندین بار تنفس عمیق را تجربه نمایید. حالا دیگر باید خود را، مشغول کارهای عادی روزانه بنمایید.

 

افکار مزاحم در ذهن

 

الویت بندی افکار مزاحم

شما باید با شناخت افکاری که مانعی جهت آرامش ذهن شما هستند، به طبقه بندی آنها بپردازید. همچنین می توانید برخی از دغدغه های ذهنی را قبل از اینکه حالت بزرگتری پیدا کنند، از بین ببرید. باید به برنامه ریزی در رابطه با کنترل ذهن و افکار، با لیست نمودن افکار بپردازید. آنگاه اگر ممکن است به رفع برخی از افکار مزاحم، هر چه سریعتر اقدام نمایید و آنان را برای همیشه از دایره ذهن خود، پاک کنید.

 

تکرار مکررات ذهن سخنگو

در مقوله کنترل ذهن و افکار، هر بار با نقل قولی سرزنش آمیز از افکار منفی در ذهن مواجه می شوید.  نظیر اینکه چرا با این شخص اینقدر خوب حرف زدی؟ مگر نمی دانی او از محبت تو سوء استفاده می کند و پررو تر از سابق می شود و…

در اینجا باید بدانید که شما زمان لازم را، قبلاً برای سخنان تکراری، پوچ و مزاحم ذهن صرف نموده اید. به ذهن خود بگویید، دیگر وقتی برای حرفهای تکراری ندارم. به آنچه در کلاس های فن بیان و سخنوری در رابطه با خلاصی از افکار گفته می شود، رفتار کنید. آنگاه سخنان ذهن با پوششی جدید از افکار منفی که تکراری بر مکررات است را، به حال خود رها کرده و به فعالیت های اساسی بپردازید.

 

افکار منفی

 

جایگزینی افکار مثبت بجای افکار منفی از طریق کنترل ذهن و افکار

افکار منفی اغلب از اعتماد به نفس شما، می کاهد و در نتیجه به کاهش  مستقیم عزت نفس، منجر می شود. می خواهد شما را موجودی ترسو و زبون نشان دهد. به قلقلک آدرنالین بدن، می پردازد و قادر است فشار خون شما را بالا ببرد. در این مواقع بهتر است به استقبال تصورات مثبت بروید و آنها را جایگزین اذهان منفی بنمایید. آنگاه می توانید بر روی کنترل ذهن و افکار خود مسلط شده و با  تصورات سازگار، از هیولای ناهنجار افکار آشفته، خود را دور کنید.

 

کنترل ذهن و افکار در زمان خواب

برخی اوقات افکاری ناخوشایند در هنگام استراحت و خواب، در سر ما به رژه رفتن می پردازند. در این حالت ابتدا در همراهی با انجام تنفس عمیق، به شمردن تعداد آنها نیز بپردازید. اگر آرامش لازم باز به سراغ شما نیامد، به دنبال کنترل ذهن و افکار از طریق جانشینی با تصورات مثبت باشید. بدینگونه اعتماد به نفس شما زیادتر می شود. آنگاه تا اندازه زیادی می توانید به کنترل ذهن و افکار بپردازید و در پراندن افکار منفی از ذهن، موفق باشید.

نویسنده : فرنود آریا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *